Půjčování e-knih (eReading.cz)

Půjčování e-knih (snadno, legálně a zdarma)

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem zahájila u příležitosti Týdne knihoven 2014 (6.–12. října) půjčování e-knih online. Díky této službě mají čtenáři přístup k nejnovějším titulům ze současné produkce českých nakladatelů. V nabídce tedy jsou i aktuálně nejžádanější knihy, jako např. Stoletý stařík a Analfabetka od J. Jonassona nebo Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové. Tento pilotní projekt knihovna připravila ve spolupráci s portálem eReading.cz.

Co je třeba před prvním půjčením e-knihy

  • Musíte být registrovaným čtenářem knihovny.
  • Musíte mít ve svém uživatelském kontě v knihovně zadaný e-mail. Můžete ho zadat u knihovníka v knihovně nebo přes web po přihlášení do svého účtu v katalogu Clavius nebo katalogu Carmen.
  • Musíte mít účet u eReading.cz se stejným emailem, který je uveden ve vašem účtu v knihovně.

Postup při půjčování e-knih (eReading.cz)

  • Před první výpůjčkou e-knihy se zaregistrujte na stránkách eReading.cz, e-mailová adresa musí být shodná s e-mailovou adresou v kontě čtenáře knihovny

 

  • Přihlaste se do katalogu Carmen. Jako přihlašovací údaje použijte: číslo vašeho čtenářského průkazu (nebo váš e-mail), PIN je prvních 6 čísel vašeho rodného čísla, pokud jste si jej již nezměnil/a na vlastní
  •  E-knihy k půjčení naleznete pod odkazem E-knihy v horním menu katalogu Carmen
  •  U vybraného titulu klikněte na tlačítko “Půjčit E-knihu”
  • Dále potvrďte svůj souhlas s podmínkami e-výpůjčky a klikněte na tlačítko “Vyžádat si e-knihu”
  • Nyní je vše připraveno ke stažení e-knihy do Vašeho čtecího zařízení. Postup, jak stáhnout a číst e-knihy, naleznete v nabídce “Jak číst eKnihy” webových stránek eReading.cz.
Opakujeme, že vypůjčené e-knihy lze číst pouze na čtečkách eReading.cz, chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem iOS a Android (v. 2.4 a vyšší) pomocí aplikace eReading.cz, kterou si stáhnete a nainstalujete. Po přihlášení do aplikace eReading.cz (jméno je e-mail + heslo z registrace na eReading.cz) si e-knihu stáhnete do zařízení.

Další možnosti přístupu k e-knihám v SVK

EBSCO eBooks – e-knihy v anglickém jazyce z databáze EBSCO

Čtečky e-knih – soubor e-knih klasické literatury převážně autorů 19. a začátku 20. století

E-knihy do každé knihovny – e-knihy z této kolekce je možné číst pouze na počítačích v knihovně