Jak pečovat o osobu s Alzheimerovou chorobou

Kdy: 15. 2. 2020, 17.00
Kde: online (komunikační platforma ZOOM)
Vstupné: 
zdarma 
Nutná rezervace místa: 
rezervace@knihovnauk.cz 
Na základě rezervace vám bude zaslán odkaz s přístupem do online konferenční místnosti, kde bude přednáška probíhat.

V rámci této online besedy se dozvíte základní informace o Alzheimerově chorobě a o tom, pečovat o osoby, které tato nemoc postihla. Zároveň vám během besedy představíme připravovaný kurz „Pečujeme důstojně“, který se této problematice věnuje podrobněji. Zmiňovaný kurz, realizovaný v rámci evropského projektu Pečujeme o ty, kteří pečují, je pro pečující osoby zcela zdarma. Projekt i kurz probíhají v Ústí nad Labem, respektive v ústeckém kraji.
Více informací  projektu Pečujeme o ty, kteří pečují naleznete zde.

Přednášející, hosté

Mgr. Soňa Mudrochová
Soňa Mudrochová je projektová manažerka a koordinátorka projektů, která působí v sociální oblasti a v oblasti vzdělávání na Ústecku již více než 15 let. Zajímají ji komunitní plánování a rovné příležitosti. Do projektu se zapojila proto, že ji hluboce zasáhlo několik příběhů rodin, které dlouhodobě pečovali nebo pečují o své blízké, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.

Mgr. Adéla Valjentová
Adéla Valjentová vystudovala sociální práci na Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Univerzitě Karlově v Praze. Pracovala jako sociální pracovnice v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem pro lidi s demencí. Ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností, o.p.s. absolvovala vzdělávací kurzy a poskytovala odborné sociální poradenství pro lidi se syndromem demence a jejich rodinné příslušníky. Prováděla měření kognitivních funkcí v rámci projektu Dny paměti České alzheimerovské společnosti. Nyní při rodičovské dovolené pracuje jako individuální poradkyně a odborně moderuje podpůrnou skupinu pečujících v projektu Pečujeme o ty, kteří pečují.

Mgr. Zuzana Šimková
Narodila se v Praze, vystudovala jednooborovou psychologii na FF UK. Více než deset let byla psychologem Národního bezpečnostního úřadu. V posledních deseti letech se zabývá poradenstvím, školením a podporou osob pečujících o nemocné s demencí. Poskytuje krizovou intervenci i dlouhodobé poradenství domácím pečovatelům, profesionálům, pracovním týmům i vedoucím pracovníkům. Jejím cílem je využít nabyté zkušenosti a vědomosti k usnadnění situace zejména domácích pečovatelů. Nabídnout informace ze všech oblastí, které mohou pečovatele potkat (příspěvky, pomůcky, komunikace, strava, pohyb, aktivity…). Pomoci přijmout onemocnění blízké osoby, naučit vhodné komunikaci, odhalit kritické situace, porozumět nemocnému a jeho potřebám a tím jim zpříjemnit nelehkou životní etapu. V neposlední řadě také pečovatele varovat před syndromem vyhoření. Předcházet stavu vyčerpání a frustrace, naučit pečovatele využívat dostupné pomoci. Je vdaná, má tři děti. S maminkou a bratrem pečuje o otce s vaskulární demencí.

 

Dále se můžete těšit například na psychologa Mgr. Josefa Duraje nebo na paní Žanetu, která se dlouhodobě stará o svého tatínka, který trpí syndromem demence. Do projektu Pečujeme o ty, kteří pečují se zapojila, protože jí chyběly informace a možnost sdílet svou situaci s ostatními pečujícími.

 

 

 

 

Začátek akce: 15. 02. 2021, 17:00