Poprvé v knihovně

Dostupnost

Najdete nás na těchto adresách:

 • Lidová část (W. Churchilla 3, 400 01, Ústí n. L., tel.: 475 209 126, 475 220 811) – na mapě
 • Vědecká část (Velká Hradební 45, 400 01, Ústí n. L., tel.: 733 121 808 ) – na mapě
 • Pobočky knihovny – na mapě

Řidičům osobních vozidel jsou v blízkosti obou hlavních budov knihovny  k dispozici placená parkoviště, ve Velké Hradební jsou našim čtenářům vyhrazena místa i v areálu knihovny (zdarma).  Více informací o parkovištích v Ústí nad Labem naleznete zde.

Registrace

 • Čtenářem Severočeské vědecké knihovny (SVK) se stáváte vystavením čtenářského průkazu, a to za podmínek uvedených v kap. II Knihovního řádu SVK.  K registraci potřebujete průkaz totožnosti (platný občanský průkaz, cizinci musí předložit cestovní pas nebo ID kartu). Platnost čtenářského průkazu je dvanáct (nebo šest) měsíců. Registrační poplatky: děti 50 Kč, studenti (do 26 let) a důchodci 100 Kč, ostatní 200 Kč/rok nebo 100 Kč/půl roku. Roční rodinná registrace: 200 Kč. Jednorázová návštěva: 20 Kč s nutností předložit osobní průkaz.
 • Studentská sleva je poskytována studentům denního studia do 26 let věku, což je třeba doložit dokladem o studiu (např. index, studentská ISIC karta, studentská legitimace na MHD apod.).
 • Knihovna vybavila všechny své půjčovny a studovny čtečkami čipových karet. Všichni zájemci o registraci, kteří vlastní ISIC, ITIC, In-kartu Českých drah, Lítačku či jinou podobnou kartu, ji mohou nově využít i jako průkaz do knihovny.
 • Upozorňujeme, že čtenářský průkaz je nepřenosný.
 • U registračního pultu lze zakoupit i propagační předměty knihovny a dárkové šeky k uhrazení poplatků za veškeré služby knihovny (v hodnotě 50 Kč, 100 Kč a 200 Kč).

Platby

 • platba v hotovosti – na všech registračních místech
 • platba kartou
  – registrace ve Vědecké části knihovny v ulici V. Hradební 45
  – registrace v Lidové půjčovně v Lidové části knihovny v ulici W. Churchilla 3
 • platba převodem na účet
  – obnovení registračního poplatku (po uhrazení poplatku převodem je nutná osobní návštěva pro ověření osobních údajů)
  – další poplatky (kromě kaucí a vstupů na akce)

  číslo účtu 68530411/0100
  variabilní symbol číslo čtenářského průkazu
  zpráva pro příjemce jméno čtenáře, číslo čtenářského průkazu

Služby

 • Ve fondech SVK je téměř 700 000 dokumentů, takže každý si najde tu svou knihu, časopis nebo CD. Ale jen registrovaní čtenáři si mohou půjčovat dokumenty domů a objednávat si je ze skladu.
 • Vypůjčit si dokument je možné pouze v oddělení/na pobočce, kam podle elektronického katalogu spadá.
 • Vypůjčené dokumenty můžete vracet v kterémkoli oddělení (v rámci otevíracích hodin), bez ohledu na to, kde jste si dokument půjčili.
 • Čtenáři také mohou využít přístup do licencovaných databází, které poskytují kvalitní odborné informace, často ze zahraničí.
 • V knihovně je možnost připojení na internet přes WiFi, stejně tak je již samozřejmostí internet na počítačích. Více o internetu

Otevírací doba knihovny

Jednotlivá oddělení a pobočky mají různé otevírací doby.

On-line katalog

Pro vyhledávání dokumentů můžete použít on-line katalog.  Přímo lze půjčovat dokumenty z volného výběru, zatímco dokumenty, které jsou uloženy ve skladech Vědecké půjčovny (VP) a Lidové půjčovny (LP), je třeba nejprve objednat pomocí on-line katalogu.

Dokumenty s lokací Vědecká půjčovna sklad je třeba si vyzvednout v den, kdy byly objednány, a to nejpozději 20 minut před koncem výpůjční doby. V případě, že si dokument chcete vyzvednout až následující den, objednávejte až po 19. hodině. Pokud si objednáte dokumenty s lokací Vědecká půjčovna sklad v pátek po 19. hodině nebo v průběhu víkendu, lze je vyzvednout během pondělí, nejpozději 20 minut před koncem výpůjční doby.

Tituly s lokací VP sklad Vaňov jsou dostupné ve Vědecké půjčovně za 2 pracovní dny.  Dokumenty s lokací VP sklad Chabařovice jsou připraveny ve Vědecké půjčovně v úterý nebo v pátek. Čtenářům, kteří při registraci zadali e-mailovou adresu, přijde na e-mail upozornění, že objednané dokumenty jsou už pro ně připravené k vyzvednutí.

Dokumenty s lokací Lidová půjčovna SKLAD, Lidová půjčovna SKLAD Z a Lidová půjčovna SKLAD CO je třeba vyzvednout v den, kdy byly objednány, a to nejpozději do 17:30. V případě, že si dokument chcete vyzvednout až následující den, objednávejte po 19. hodině. Pokud objednáváte dokumenty s lokací Lidová půjčovna SKLAD, Lidová půjčovna SKLAD Z a Lidová půjčovna SKLAD CO v pátek po 19. hodině nebo v průběhu víkendu, lze je vyzvednout v pondělí, nejpozději do 17:30 hod.

Dokumenty s lokací Lidová půjčovna SKLAD V objednané prostřednictvím elektronického katalogu jsou v Lidové půjčovně připraveny vždy ve středu a čtenáři mají 10 dní na jejich vyzvednutí.
Čtenářům, kteří při registraci uvedli e-mail, přijde upozornění, že objednané dokumenty z externího skladu (Lidová půjčovna SKLAD V) na ně již čekají.

Podrobnější informace naleznete v nápovědě k využívání katalogu. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte o pomoc požádat personál SVK.

Čtenářské konto

Každému čtenáři, který se registruje do knihovny, bude automaticky zřízeno čtenářské konto. Přes čtenářské konto si můžete kontrolovat objednávky a rezervace, zjišťovat, které tituly jste už měli půjčené, a také si prodlužovat výpůjčky. Prodlužování je však možné pouze tehdy, když máte zaplacenou registraci do knihovny.

Bližší informace o čtenářském kontě najdete v části s názvem Čtenářské konto.

Knihovna není jen o půjčování knih. Zkuste třeba

 • účastnit se odborných školení a seminářů
 • navštívit zajímavé přednášky a výstavy
 • použít internet
 • půjčit si DVD s filmem nebo hudbou
 • přečíst si denní tisk nebo časopis