Učit/Teach

Datum konání: 30. 8.  2021
Čas: 
19.00
Místo: Velká Hradební 49, kavárna Knihomolka
(v případě nepříznivého počasí se akce přesune do multifunkčního sálu v 1. patře)
Hosté: Bob Kartous, Petra Mazancová
Vstupné:
zdarma

Ve spolupráci s projektem alternativní distribuce KineDok, jenž je jednou z aktivit Institutu dokumentárního filmu, jsme pro vás připravili projekci rumunského dokumentárního filmu Teach věnovaného osobnosti transylvánského venkovského učitele, který se rozhodne opustit konvenční vzdělávací systém a otevřít si soukromou školu ve vlastním dvoupokojovém bytě.

Součástí akce bude diskuze s Bobem Kartousem z Pražského inovačního institutu a Janou Fryzelkovou ze spolku Výluka. V diskuzi se primárně zaměříme na vzdělávací systém v ČR a jeho různé přístupy v porovnání s hlavní postavou ve filmu.

Učit/Teach
(RO, 2019, 82 min, r. Alex Brendea)
Osobnost venkovského transylvánského učitele matematiky, který učí své studenty doma a ignoruje stávající učební osnovy, nám dává nahlédnout pod pokličku nejen rumunského školnímu systému, ale také rumunské společnosti jako takové. Svéhlavý starší muž se řídí slovy esejisty Constantine Noica, který věří, že v ideální škole by neměla probíhat klasická výuka, ale spíše by tam měli studenti chodit, aby se osvobodili od tyranie učení. Observační portrétní dokument sleduje dynamiku samotných lekcí, kde se vedle matematiky řeší i samotný problém vzdělávání a kde učitel působí jako postava otce.
Trailer k filmu naleznete zde.

Začátek akce: 30. 08. 2021