Bibliofilie a faksimile

VÝSTAVA USPOŘÁDÁNA K 70. VÝROČÍ SVKUL, Z FONDŮ ÚSTECKÉ KNIHOVNY, 11. ÚNORA – 10. BŘEZNA, VITRÍNY, HALA PALÁCOVÉ VILY, W. CHURCHILLA 3.

Výstavní kolekce těchto zajímavých knih je  pojata jako poklady knihovny. Ano, jsou to zvláštní knihy, které se nepůjčují domů, ale čtenář se do nich může podívat ve studovnách. Nejen ústecká knihovna, ale i všechny ostatní knihovny, si těchto knih velice váží.

Co to je bibliofilie? Je to pojem z řečtiny a může tím být míněno sběratelství knih. Bibliofilství je vzorný smysl pro krásu, který má bytostní základ v člověku a v něm má své oprávnění. Z tohoto hlediska znamená bibliofilie chápání knihy jako uměleckého výtvoru a je tedy výsledkem kultury národa. Proto se bibliofilie tisknou na speciálním ručním nebo grafickém papíře. Jejich šití je též většinou ruční a knihy jsou ilustrovány originálními grafickými listy. Náklad bibliofilií je velice malý. Je limitován stejně, jako některé výtvarné, grafické techniky, dvěma sty výtisků. Výtisky jsou stejně jako grafické listy číslovány a jsou jeden jak druhý originálem.

Faksimile je od bibliofilie velice odlišná. Pod tímto pojmem je uschována reprodukce tiskem, která se tvarem, rozměry a všemi jednotlivostmi podobá originálu. Jako faksimile se reprodukují a rozmnožují rukopisy, kresby, dokumenty, ale i staré a vzácné tisky či knihy. To proto, aby se originál častým listováním neponičil. Jedním z nejzajímavějším exponátů faksimile v ústecké knihovně je Velislavova bible.

Začátek akce: 11. 02. 2015
Konec akce: 10. 03. 2015